Jerzy Rajecki, Klimaty Podlasia. Album
85,00 zł z VAT
Liczba stron: 196
Rok wydania: 2021, wydanie I
ISBN: 978-83-957140-2-3
Ilustrowana: TAK (kolorowe fotografie Jerzego Rajeckiego)
Format: oprawa twarda
Status: Dostępna; wysyłka maksymalnie w 5 dni roboczych + czas dostawy
4 w magazynie
- UWAGA! Darmowa dostawa od 150zł!
Jerzy Rajecki jest fotografem związanym z Podlasiem, a w sposób szczególny z podlaską wsią. Niepowtarzalny klimat jego fotografii tworzy niezwykle harmonijne połączenie krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Obiekty fotografowane, takie jak budynki czy przydrożne krzyże i kapliczki dzięki odpowiednio dobranemu otoczeniu, np. jesiennym liściom, kolorowym kwiatom czy porannej mgle zyskują wiele na swej malowniczości. Autor albumu potrafi uchwycić w swych fotografiach ten moment, kiedy zwykłe, codzienne sytuacje nabierają swoistego uroku, co często jest osiągnięte ich ujęciem z nietypowej perspektywy.
W fotografiach Jerzego Rajeckiego zobaczymy podlaską wieś, z której zostały niejako wydobyte wszystkie motywy nawiązujące do jej przeszłości. Budzą one tęsknotę do świata pełnej harmonii między człowiekiem a otaczającą go przyrodą. Ukazują Podlasie jako jedno z niewielu miejsc, gdzie wciąż można żyć zgodnie z naturą, z odwiecznym cyklem zmieniających się pór roku.
Album składa się z trzech części: Krajobraz kulturowy Podlasia, Sacrum i Radość życia. W pierwszej z nich zobaczymy wiejskie krajobrazy, z drewnianymi płotami i z polnymi drogami. Druga część przedstawia wielokulturowość w wymiarze religijnym. Zobaczymy w niej świątynie rozbrzmiewające modlitwą wiernych lub, tak jak w synagogach w Tykocinie i Orli, wnętrze pełne pustki po żydowskiej społeczności zgładzonej w czasie wojny. Będziemy mogli przenieść się do wypełnionych ciepłym blaskiem świec cerkwi. W trzeciej części zobaczymy ludzi uczestniczących w oficjalnych ceremoniach, ludowych obrzędach czy też podczas zwykłego biesiadowania.
Album zawiera teksty w wersji polskiej i angielskiej.
O AUTORZE:
Jerzy Rajecki fotografią zajmuje się już od kilkunastu lat. Z wsią związany był od dziecka, rozumie tamtejszych mieszkańców, posługuje się gwarą, umie podejść do każdego indywidualnie i ze spokojem. Zafascynowany jest wielokulturowością, współistnieniem różnych grup etnicznych na terenie Podlasia. Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Tatarzy, Poleszucy żyją tu razem, stąd kultura tej krany jest taka ciekawa i różnorodna. Prowadzi na Facebooku bardzo popularny profil fotograficzny Klimaty Podlasia.